سلطان وب
سبد خرید
خانه | آموزش وردپرس | افزایش سرعت وردپرس با فعال‌ سازی Keep Alive

افزایش سرعت وردپرس با فعال‌ سازی Keep Alive

افزایش سرعت وردپرس با فعال‌ سازی Keep Alive

افزایش سرعت وردپرس با فعال‌ سازی Keep Alive

یکی از فاکتورهای بسیار مؤثر در موقعیت و رتبه‌بندی سایت، عامل سرعت است. روش‌های متعددی برای افزایش سرعت وجود دارد اما از ساده‌ترین و رایج‌ترین تکنیک‌ها فعالسازی keep alive است که بدون دردسر موجب بهبود چند ثانیه‌ای سرعت می‌شود!


آموزش فعال‌ سازی keep alive

اگر وب‌سایت خود را با gtmetrix ارزیابی کنید می‌توانید عوامل مختلفی را بسنجید و در جت بهبود آن‌ها اقدام کنید. یکی از تب‌های مهم جی‌تی‌مترکیس، تب Waterfall است که فایل‌های قابل بارگذاری را به همراه جزئیات و زمان مورد نیاز هر کدام نمایش می‌دهد. برای بهبود وضعیت انتقال می‌توان قابلیتی به نام Keep-Alive را فعال کرد که تأثیر قابل‌توجهی در بهبود سرعت بارگذاری صفحات خواهد داشت.


Keep Alive چیست؟

Keep-Alive یک هدر HTTP است و بستری فراهم می‌کند تا ارتباط بین مرورگر و سرور باز باشد، این امر باعث می‌شود که فایل‌های چندگانه بتوانند در یک اتصال واحد منتقل شوند. در غیر این صورت هر فایل در مسیری جداگانه منتقل می‌شود که قطعاً زمان بیشتری نیاز دارد.


تفاوت فعال و غیرفعال بودن Keep Alive

enable keep alive در وردپرس می‌تواند وب‌سایت شما را سریع‌تر کند، چون مرورگر فقط یک‌بار اتصال برقرار کرده و با یک درخواست فایل‌ها را منتقل می‌کند.

  1. مرورگر برای دریافت فایل باید یک اتصال جدید به سرور ایجاد کند.
  2. سپس فایل HTML را از سرور درخواست می‌کند. پس از دریافت پرونده، اتصال قطع می‌شود.
  3. مرورگر بررسی می‌کند که برای نمایش کامل صفحه چه فایل‌های دیگری نیاز است؟ مانند CSS، جاوا اسکریپت، تصاویر و…
  4. اگر جواب مثبت بود، مرورگر برای دریافت هر فایل یک اتصال جداگانه برقرار می‌کند در نتیجه زمان بارگذاری طولانی‌تر و بار اضافی روی سرور ایجاد می‌شود.

درصورتیکه قابلیت Keep-Alive فعال باشد ؛ باعث می‌شود که فایل‌های چندگانه بتوانند در یک اتصال واحد منتقل شوند. تصویر زیر بسیار گویا است و نحوه انتقال فایل‌ها در زمان فعال بودن Keep-Alive را نمایش می‌دهد.
افزایش سرعت وردپرس با فعال‌سازی Keep Alive


فعال‌ سازی keep alive در وردپرس

قابلیت keep alive در اکثر موارد به‌صورت پیش‌فرض فعال است اما گاهی شرکت‌های ارائه‌دهنده میزبانی به دلایل متعددی آن را در حالت غیرفعال قرار می‌دهند. نگران نباشید! برای حل مشکل enable keep alive خیلی راحت می‌توان از فایل htaccess. اقدام و این قابلیت را فعال کرد. برای فعال‌سازی keep alive در سی‌پنل یا دایرکت‌ ادمین خود فایل htaccess. را ادیت کرده و سپس قطعه کد زیر را در ابتدای آن درج کنید.

# TN START ENABLE KEEP ALIVE
<ifModule mod_headers.c> Header set Connection keep-alive </ifModule> 
# TN END ENABLE KEEP ALIVE

به این صورت قابلیت keep alive برای شما فعال می‌شود و شاهد افزایش سرعت سایت خود خواهید بود. درصورتیکه سوال یا ابهامی داشتید ؛ میتوانید از بخش دیدگاه ها برای ما کامنت ارسال کنید تا در اسرع وقت به سوال شما پاسخ داده شود. موفق باشید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید