سلطان وب
سبد خرید
خانه | آموزش وردپرس | رفع مشکل پر شدن فضای هاست

رفع مشکل پر شدن فضای هاست

رفع مشکل پر شدن فضای هاست

رفع مشکل پر شدن فضای هاست

مشکل پر شدن حجم هاست در وردپرس معمولا به دلیل وجود تعداد زیادی از فایل‌ های غیرضروری در هاست است و برای رفع مشکل بایستی ابتدا منشا مشکل را شناسایی کرده و یک به یک مشکلات موجود را رفع کنیم تا فضای هاست به حالت نرمال بازگردد.

اگر میخواهید بدانید که چطوری فضای هاست تون پر میشود ، ابتدا باید بدانید که اطلاعات سایت شما به چند قسمت تقسیم میشود. عمده اطلاعات سایت شما یکی همان فایل های سایت شما هست که با File Manger قابل مدیریت است. دومین آیتم ؛ داده های موجود در پایگاه داده است که توسط بخش MySQL Databases و همچنین phpMyAdmin قابل مدیریت هست.

به غیر از این موارد ممکن است داده های دیگری هم باشند که با ذخیره روی سرور باعث پر شدن فضای هاست شوند. یکی از ابزارهای مهم سی پنل ابزار Disk Usage است. این ابزار برای بررسی میزبان حجم فضای مصرف شده میباشد. با مراجعه به این بخش خیلی راحت میتوانید منشا مشکلات پر شدن فضای هاست را بررسی کنید. در ادامه تصویر مرتبط با بخش Disk Usage آورده شده است تا بهتر بتوانید با این بخش آشنا شوید. برای دسترسی به این بخش کافیست وارد هاست خود شده و سپس Disk Usage را جستجو کنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ، هم اکنون میتوانیم بررسی کنیم که کدام بخش از سایت ما حجم زیادی از هاست را پر کرده است. بعنوان مثال پوشه temp دارای حجمی معادل 400 مگابایت است که بایستی از پوشه پاکسازی شود. در انجام این موارد دقت کنید و حتما قبل از انجام هر اقدامی از هاست خودتون بکاپ تهیه کنید. فولدرهای logs و lscache نیز حجم زیادی دارند و بایستی باتوجه به تصویر بالا پاکسازی شوند. خیلی اوقات ممکن است پوشه backup دارای حجم زیادی شده باشد ، در نتیجه حتما این فولدر را هم مورد بررسی قرار دهید.

در ادامه این مطلب راه حل های مختلف پاکسازی فایل های غیرضروری هاست را بهتون آموزش خواهم داد.


 

آموزش رفع مشکل پر شدن فضای هاست

برای رفع مشکل پر شدن فضای هاست روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه هر یک را بصورت کامل بررسی خواهم کرد ؛ اما قبل از اینکه به بررسی موضوعات بپردازم ؛ نیاز هست تا با کلیات مشکلات آشنا شوید.

  1. پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایل های بکاپ
  2. پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایل های مدیا
  3. پر شدن فضای هاست بدلیل تداخل پلاگین های بهینه ساز
  4. پر شدن فضای هاست بدلیل هک شدن سایت
  5. پر شدن فضای هاست بدلیل وجود ایمیل های اسپم
  6. پر شدن فضای هاست بدلیل افزایش حجم فایل ارور لاگ
  7. پر شدن فضای هاست بدلیل افزایش حجم پوشه temp
  8. پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایلهای حذف شده

پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایل های بکاپ

خیلی از مواقع زمانی که شما از بکاپ کنترل پنل استفاده می کنید ، این نسخه پشتیبان به صورت فشرده روی هاست شما ذخیره می شود. باید دقت داشته باشید که بعد از گرفتن نسخه پشتیبان و انتقال آن به یک میزبان دیگر یا دانلود آن بر روی سیستم شخصی خود ، حتما آن بکاپ را از روی هاست خود حذف نمایید.

فایل های پشتیبان‌ در زمان بروز اتفاقات بحرانی به شما کمک میکنند اما حالت ایده‌ آل این هست که بکاپ ها در سرور بکاپ ذخیره و نگهداری شوند. با این حال بسیاری از کاربران برای صرفه جویی در هزینه هاشون بکاپ‌ ها را در یک سرور یکسان نگهداری میکنند که اگر بدرستی این فایل های بکاپ مدیریت نشوند ؛ باعث تکمیل فضای هاست می‌شوند.

برای رفع مشکل نیاز هست وارد فایل منیجر هاست خود شده و فایل های بکاپ مازاد را بصورت کامل حذف کنید. در برخی از شرکت های هاستینگ ممکن است فایل های بکاپ در پوشه backup قرار بگیرند و در برخی دیگر ممکن است در فضای روت هاست یا شاخه home قرار بگیرد.

درصورتیکه مشکلی در زمینه پیداکردن فایل های بکاپ هاست خود داشتید میتوانید یک تیکت برای شرکت هاستینگ خود ارسال کنید و در این زمینه سوال کنید.

در ادامه دو تصویر از فایل های بکاپ مازاد در سی پنل و دایرکت جهت آشنایی هرچه بیشتر براتون آماده کردم که میتونین بررسی کنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست

رفع مشکل پر شدن فضای هاست


پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایل های مدیا

خیلی اوقات فایل های مدیا مثل تصاویر ، ویدیو ها و سایر فایل ها میتوانند باعث پر شدن فضای هاست شما شوند که در اینصورت یا بایستی فایل های مازاد را از طریق ابزار Disk Usage شناسایی و حذف کنید و یا فضای هاستتون رو ارتقا بدید و یا میتونین از هاست دانلود استفاده کنید.

درصورتیکه تمایل دارید از هاست دانلود استفاده کنید ؛ بایستی این امر را به دستان یک متخصص بسپارید ؛ درصورت تمایل میتوانید با شماره بنده 09223125905 تماس حاصل کنید تا در این زمینه مشاوره دریافت کنید.


پر شدن فضای هاست بدلیل تداخل پلاگین های بهینه ساز

افزونه های بهینه ساز که فرایند کشینگ را روی سایت شما پیاده سازی میکنند ممکن است یکی دیگر از دلایل پرشدن فضای هاست شما باشند. این افزونه ها معمولا برای فشرده سازی فایل های css و java ؛ فایل های سنگینی را روی سرور شما ذخیره میکنند که باعث میشود فضای هاست شما پر شود. در این زمان بهتر است تنظیمات افزونه های بهینه ساز را اصلاح کنید تا مشکل پر شدن منابع هاست شما برطرف شود.

در تصویر زیر شما یک مثال واقعی از افزونه بهینه سازی لایت اسپید کش را مشاهده میکنید که باعث پر شدن فضای هاست شده است. برای رفع این مشکل نیاز هست فایل litespeed که در مسیر public_html > wp-content وجود دارد را بصورت کامل حذف کنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست


پر شدن فضای هاست بدلیل هک شدن سایت

خیلی اوقات هک شدن سایت سبب ایجاد فایل های هرز و اضافه در هاست شما میشود که در اینصورت بایستی سایت خود را از هرگونه ویروس پاکسازی کنید. اگر در این زمینه تخصص ندارید ؛ بهتر است این مشکل را به یک متخصص ارجاع دهید تا روند پاکسازی ویروس را برای شما انجام دهید. درصورت تمایل میتوانید از خدمات پاکسازی ویروس سایت استفاده کنید و یا با شماره بنده 09223125905 تماس حاصل کنید تا در این زمینه مشاوره دریافت کنید.


پر شدن فضای هاست بدلیل وجود ایمیل های اسپم

خیلی از مواقع شما متوجه این موضوع نیستید که ایمیل های زیادی بر روی سرور خود دریافت میکنید که باعث پر شدن حجم فضای هاست شما میشوند. بهترین کار این است که ایمیل های سرور خود را بررسی کنید و آنها را خالی کنید. حتما پوشه Spam را هم بررسی کنید و درصورت نیاز این پوشه را نیز خالی کنید.


پر شدن فضای هاست بدلیل افزایش حجم فایل ارور لاگ

یکی از فایل های خطا در هاست به نام error_log است. این فایل در مسیر public_html واقع شده است و تمامی خطاهای سایت شما را در خودش نمایش میدهد. اگر سایت شما از نظر فنی دارای مشکلات زیادی باشد ؛ باعث میشود که این فایل حجیم شده و حجم زیادی از هاست شما را درگیر کند.

دقت نمایید که بهترین کار این است که ایرادات سایت را رفع کنید و پاک کردن فایل ارور لاگ مشکلی را حل نخواهد کرد و مجدد این فایل با حجم زیاد بازخواهد گشت. در ادامه تصویر یک فایل ارور لاگ و همچنین تصویر پوشه logs را مشاهده میکنید که فایل ارور لاگ دارای حجم بسیار پایینی است اما فایل های موجود در پوشه logs دارای حجم بسیار زیادی است که سبب ایجاد مشکل میشود.

درصورتیکه فایل ارور لاگ شما دارای حجم زیادی است و باعث ایجاد مشکل در سایت شما شده ؛ میتوانید با شماره بنده 09223125905 تماس حاصل کنید تا در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست رفع مشکل پر شدن فضای هاست


پر شدن فضای هاست بدلیل افزایش حجم پوشه temp

در این پوشه اطلاعاتی مرتبط با آمار سایت شما ذخیره میشود. نرم افزار های آمارگیر کنترل پنل ، داده ها و اطلاعات خود را در این مسیر ذخیره میکنند. هر چند که شما میتوانید فایل های موجود در این پوشه را حذف کنید ، اما بهتر است این کار را نکنید. دقت کنید که هیچ پوشه ای در این مسیر را حذف نکنید چراکه ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

تنها اقدامی که شما میتوانید در این زمینه انجام دهید این است که از کمک یک متخصص بهره ببرید یا یک تیکت به شرکت هاستینگ خود ارسال کنید تا محتویات این پوشه را بررسی کنند و درصورت نیاز اصلاحاتی در هاست شما انجام دهند تا این مشکل برطرف شود.

در تصویر زیر محتویات مرتبط با یک پوشه temp را مشاهده میکنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست


پر شدن فضای هاست بدلیل وجود فایلهای حذف شده

در کنترل پنل هایی مثل cPanel یک بخشی با عنوان Trash در File Manger وجود دارد که پرونده ها و پوشه هایی که حذف کرده اید را در خود ذخیره میکند. خیلی اوقات همین فایل سبب پر شدن فضای هاست شما میشود ، در نتیجه اگر مطمعن هستید که دیگر به این موارد نیازی ندارید ، حتما آنها را حذف نمایید تا مشکلی برای پر شدن فضای هاست شما بوجود نیاید.

در ادامه تصویر فایل های مازاد در پوشه trash را مشاهده میکنید.

رفع مشکل پر شدن فضای هاست


نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردم روش های مختلف برای رفع مشکل پر شدن فضای هاست رو بهتون آموزش بدم تا بتونید به راحتی این مشکل را خودتون حل کنید و نیازی به صرف هزینه در این زمینه نداشته باشید.

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و بتونید به خوبی از این آموزش استفاده کنید. پیشنهاد میکنم سایر مطالب در زمینه آموزش وردپرس را در وبلاگ من مشاهده کنید. اگر سوال یا ابهامی در رابطه با آموزش داشتید حتما در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم. موفق باشید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید